Girlanda świąteczna na kominek

Girlanda świąteczna na kominek

Girlanda świąteczna na kominek to dekoracja, która może pomóc w stworzeniu szczególnie pięknego i klimatycznego miejsca w domu. Będzie to bardzo efektowne, a jednocześnie przyjemne dla domowników i gości, którzy wieczorami często gromadzą się przy palenisku. Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę warto postawić na sztuczne warianty takich akcesoriów. Różne wersje o wysokiej jakości wykonania, odnajdziesz w Wiecznie Żywe Choinki, więc zachęcamy do wybrania oferty naszego sklepu.

Spis treści
Wyjątkowa dekoracja w domu
Jak skorzystać z takiej dekoracji?
Dbanie o bezpieczeństwo
Przewaga wersji sztucznych
W jaki sposób przystroić kominek?

Girlanda świąteczna na kominek dodatkowo podniesie walory estetyczne tego miejsca

Girlanda świąteczna na kominek jest znakomitą dekoracją tego i tak ozdobnego miejsca. Samo palenisko w tym stylu spełnia funkcje nie tylko użytkowe, ale i estetyczne, a takie ozdoby dodatkowo zwiększą jedynie te atuty. Przystrojenie tej części domu w okresie świątecznym jest bardzo dobrym pomysłem, bo w trakcie Bożego Narodzenia, jak i podczas innych zimowych wieczorów, domownicy i ich goście często spędzają czas na rozmowach w pobliżu rozpalonego ognia. Pozwoli to zatem wprowadzić w takich okolicznościach jeszcze lepszą atmosferę. Co ważne, tego typu dekoracja nada się do wnętrz w różnym stylu aranżacyjnym.

Podwójna funkcja kominków

Oczywiście kominek w samym swoim zamyśle pełni funkcję grzewczą. Bywa wykorzystywany jako główne lub uzupełniające źródło ciepła, szczególnie zimą, gdy temperatury na zewnątrz mocno spadają. Warto jednak zauważyć, że takie domowe paleniska zdecydowanie wykroczyły już ponad funkcje tylko użytkowe, trwale wpisując się w świadomości ludzi jako element dekoracji wnętrz. Sam kominek jest już zatem częścią obszaru mieszkalnego, lecz można dodatkowo podnieść jego walory estetyczne, stosując odpowiednie ozdoby.

Optymalne miejsce do przystrojenia na święta

Kominek u większości osób jednoznacznie wzbudza pozytywne skojarzenia. Kojarzy się z miłymi chwilami spędzanymi w gronie najbliższych w jesienne czy zimowe wieczory, gdy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz. Mając takie miejsce w domu, warto wykorzystać je w okresie świątecznym. W trakcie tych kilku dni rodziny cieszą się posiłkami przy stole, ale poza tym spędzają długie chwile na wspólnych rozmowach. Z myślą o tym świetnym pomysłem jest ustawienie mebli wypoczynkowych w pobliżu kominka, gdyż członkowie rodziny mogą wtedy zasiąść do rozmów właśnie przy rozpalonym ogniu. Jeżeli kominek jest wtedy przystrojony to pomaga to w stworzeniu jeszcze lepszej atmosfery i sprawi, że wszyscy będą się cieszyć tymi chwilami. Docenią to goście, jak i sami domownicy, którzy mogą korzystać z tego oczywiście nie tylko w trakcie Bożego Narodzenia, ale i przez większą część zimy, gdyż ozdoby świąteczne zwykle pojawiają się w domach już z początkiem grudnia, a zdejmuje się je dopiero w styczniu.

Do wnętrz w różnym stylu

Girlandy mogą się kojarzyć z przytulnymi i tradycyjnymi wnętrzami, choć w praktyce można je wykorzystać do wystrojów w zasadzie w każdym stylu. Warto mieć na uwadze, że jest to dekoracja, którą można wzbogacać dodatkowymi ozdobami, podobnymi jak te na choince, a więc choćby lampkami, małymi bombkami czy innymi zawieszkami. Z tego względu możliwości aranżacyjne są w tym przypadku w zasadzie nieograniczone. Przy klasycznym wystroju dobrym pomysłem będzie zielona girlanda z czerwonymi ozdobami. Z kolei we wnętrzu raczej minimalistycznym, choćby w stylu skandynawskim, można przystroić ją jasnymi światełkami i białymi kokardami, a wtedy też doskonale wpasują się w obraz danego pomieszczenia.

Jak wykorzystać girlandę świąteczną na kominek?

Girlanda świąteczna na kominek powinna być przede wszystkim bezpiecznie osadzona. Należy pamiętać, że znajduje się ona w pobliżu ognia, stąd trzeba zwrócić uwagę na wykorzystywane materiały i samo rozmieszczenie akcesoriów. Wersje sztuczne są o tyle korzystne, że sprzyjają alergikom - dodatkowo można z nich korzystać wielokrotnie, a nie tylko w jednym sezonie. Sama ozdoba może być po prostu położona na półce nad paleniskiem lub przymocowana w górnych czy bocznych rejonach kominka.

Kwestie bezpieczeństwa

Jeżeli kominek nie jest tylko elementem ozdobnym wnętrza, lecz jest również wykorzystywany do ocieplania, to trzeba o tym pamiętać przy wybieraniu i przygotowywaniu dekoracji. Rzecz jasna absolutną podstawą jest wykonywanie samych zdobień w chwili, gdy palenisko nie jest rozpalone i wszystkie elementy wokół nie będą nagrzane. Dodatkowo same ozdoby muszą być odpowiednie pod kątem zastosowania ich w środowisku bardzo wysokiej temperatury. Dlatego problemem może być wykorzystanie choćby żywych roślin, które szybko się wysuszą i stracą swoje walory. Profilaktycznie przy kominku lepiej nie wykorzystywać też dekoracji papierowych, które mogą ulec podpaleniu. Przy samym montowaniu poszczególnych elementów pamiętaj, żeby osadzić wszystko w pewny sposób i w stosownej odległości od samego ognia - w przypadku girland trzeba zadbać choćby o to, żeby nie było ryzyka tego, że podczas dokładania opału, dekoracja osunie się do środka.

Atuty wariantów sztucznych

Bazowym atutem sztucznych dekoracji bożonarodzeniowych jest to, że wykorzystuje się je nie tylko przez jeden sezon, ale spokojnie przynajmniej kilka lat. To zatem spore ułatwienie dla domowników, a także korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Oprócz tego docenią to na pewno alergicy, którzy mają problemy z naturalnymi roślinami, wydzielającymi żywicę czy pyłki. Warto jednocześnie docenić to, że takie sztuczne wersje są w tym przypadku również bezpieczne - nie stracą na walorach wizualnych pod wpływem temperatury, a co najważniejsze nie stwarzają zagrożenia pod kątem pożarowym.

Jak przystroić kominek?

Wiele osób zastanawia się jak przymocować taką ozdobę. Nad kominkami zwykle znajdują się specjalne półki, więc jedną z najczęściej stosowanych metod jest po prostu ułożenie girlandy nad kominkiem w ładny sposób. Jeżeli nie ma takiej możliwości lub masz inną wizję, to takie ozdoby spokojnie można mocować na górze lub po bokach z wykorzystaniem taśmy dwustronnej czy podwieszając je na pinezkach. Element ten można wzbogacać dodatkowymi zdobieniami, a jeśli w domu są małe dzieci, to ciekawym pomysłem będzie oprócz tego podwieszenie nad kominkiem skarpet, gdzie można wtedy umieścić część mniejszych prezentów dla maluchów. Girlandy świąteczne znajdują zastosowanie w różnych częściach domów, natomiast umieszczone nad kominkiem będą się prezentować szczególnie efektownie. Dodatkowo pomogą w stworzeniu tam atmosfery, która będzie sprzyjała zgromadzeniu się tam rodziny z myślą o rozmowach i wspólnym spędzaniu czasu. Ze względu na walory estetyczne, wytrzymałość i bezpieczeństwo, dobrym pomysłem jest skorzystanie z wariantów sztucznych, które znajdziesz w naszej ofercie.