Wianki bożonarodzeniowe

Wianki bożonarodzeniowe

Wianki bożonarodzeniowe są jedną z najbardziej klasycznych dekoracji w okresie zimowym. Ich geneza sięga znacznie dalej, choć koncepcja została zaadoptowana do warunków tego wyjątkowego czasu i na trwałe zapisała się w tradycji. Wiele osób traktuje te ozdoby jako równie niezbędny element wystroju, jak choinki. Dobrym wyborem będą sztuczne warianty, które nie wymagają wysiłku włożonego w przygotowanie wieńca i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Różnego rodzaju wianki znajdziesz w naszej ofercie.

Spis treści
Jakie znajdują zastosowanie?
Gdzie umieścić?
Wartość symboliczna
Dodatkowe dekoracje
Warianty ośnieżone
Różne wersje w naszej ofercie
Zalety sztucznych wariantów
Rozmiary
Stylistyka

Wianki bożonarodzeniowe na drzwi, a może na okno? Gdzie je wykorzystać?

Wianki bożonarodzeniowe mogą być przeznaczone na drzwi, okno, ale też wiele innych miejsc w domach czy mieszkaniach. Wykorzystuje się je zresztą nie tylko w warunkach prywatnych, ale i publicznych, szczególnie w punktach handlowo-usługowych. Poza wartościami dekoracyjnymi przedstawiają one głębsze znaczenie, jeżeli chodzi o swoją symbolikę, co tym bardziej zachęca do ich wykorzystania. Można się pokusić o ich dodatkowe przystrojenie, co pozwoli dopasować je do różnie urządzonych wnętrz.

W jakich miejscach sprawdzi się najlepiej?

Formy wizualne i gabarytowe wianków przekładają się na to, że można je umieścić w wielu miejscach. Nadają się do położenia na wszelkich płaskich powierzchniach, zwykle na podwyższeniu, żeby były odpowiednio widoczne. Poza tym można je również zawiesić na sznurkach, wstążkach czy gwoździach. Najpopularniejsze lokalizacje na takie dekoracje to drzwi, a także okolice okien czy kominków. Można je jednak podwiesić na dowolnej ścianie, choćby w asyście choinki, gdyż takie ozdoby będą się świetnie dopełniać. Oprócz tego, mniejsze wianki są szczególnie chętnie umieszczane na płasko na meblach, a w wielu domach panuje wręcz tradycja umieszczenia takiego elementu na wigilijnym stole, zwykle w towarzystwie świec.

Jakie jest jego znaczenie?

Wianki mają swoją genezę tak naprawdę już w zakresie wieńców wykorzystywanych w starożytności. Wtedy stanowiły one przede wszystkim symbol zwycięstwa, zatem celebrowano nimi wygrane bitwy czy umieszczano je na głowach wygranych. W późniejszym czasie Rzymianie celebrowali nimi i swoje bóstwa. Tradycja wieńców została przejęta przez Chrześcijan. Co ciekawe w dawnej Europie często przyjmowały one mniejszy kształt i zdobiły choinki, podobnie jak teraz bombki czy łańcuchy. Z czasem przyjęła się jednak ich obecna, duża forma. Dla Polaków mają one dodatkową wartość, gdyż wianki, choć w formie dekoracji na głowę, są również od lat ogólnosłowiańską tradycją. Jeżeli chodzi o wariant bożonarodzeniowy, to ma on szczególnie znaczenie, gdyż okrągły kształt nawiązuje przy okazji do boskiej nieskończoności oraz wyznawanej wiary w życie wieczne.

Możliwości aranżacyjne

Obecnie wianki mają równie duże znaczenie dekoracyjne co choinki czy girlandy i podobnie jak te elementy, mogą być dodatkowo przystrajane. Można na nich umieszczać klasyczne ozdoby, takie jak bombki, inne zawieszki czy kokardy. Dość popularną praktyką jest również umieszczanie w nich dzwoneczków, szyszek czy suszonych, czerwonych owoców. W tradycyjnie urządzonych wnętrzach najlepiej, jeżeli do takiego wianka dobierze się czerwone ozdoby. W aranżacjach ekskluzywnych mogą być one złote, a w nowoczesnych koncepcjach często najlepiej sprawdzą się jasne barwy lub utrzymanie bazowej wersji wianka, który sam z sobie jest po prostu piękny wizualnie.

Białe wianki bożonarodzeniowe jako ciekawy dodatek aranżacyjny

Białe wianki bożonarodzeniowe są czymś mniej typowym, gdyż tradycyjne wersje są po prostu zielone. Prezentują się jednak one równie dobrze, a to stwarza kolejne możliwości, jeżeli chodzi o aspekty aranżacyjne. Jest to dobry sposób na zaskoczenie czymś innych, a do tego takie dekoracje mogą się lepiej sprawdzić w niektórych współczesnych stylach dekoratorskich.

Intrygujące i stylowe rozwiązanie

Pewną klasyką są zielone wianki, lecz coraz większym uznaniem cieszą się warianty ośnieżone. Podobnie jak tego typu choinki, gałązki są na nich pokryte specjalnym materiałem imitującym śnieg. Decydując się na takie modele, najlepiej będzie wykorzystać minimalną ilość dodatkowych ozdób, żeby nie przyćmić wyjątkowego efektu, jaki daje taka dekoracja sama w sobie. Biała wersja może być rewelacyjnym wyborem, gdy planuje się zawiesić wianek na drzwiach wejściowych. Może ona umiejętnie komponować się z padającym śniegiem lub przypominać o tradycyjnie zimowym krajobrazie, gdy na przełomie roku trafi się akurat nieco inna, raczej deszczowa pogoda.

Modele wianków ADAL

W naszym sklepie znajdziesz duże i małe wianki bożonarodzeniowe

W ofercie mamy duże i małe wianki bożonarodzeniowe. Są to wysokiej jakości sztuczne wersje, które mają szereg zalet, gdy zestawi się je z naturalnymi odpowiednikami. Duży wybór, jeżeli chodzi o wymiary, pozwala dopasować odpowiednią dekorację w zasadzie do każdej przestrzeni. Poszczególne modele odbiegają też od siebie detalami, jeżeli chodzi o wykonanie, więc możesz wybrać taki wzór, który najbardziej wpisuje się w Twoje preferencje użytkowe i estetyczne.

Atuty sztucznych wariantów

Przed świętami dostępne są do kupienia wianki wykonane z prawdziwych gałązek, a niektórzy decydują się je robić własnoręcznie. Na pewno jest to jednak bardzo czasochłonne i trudne, a przede wszystkim uciążliwe staje się potem użytkowanie takich dekoracji. Początkowo rzeczywiście mogą zachwycać, ale naturalne igliwie z czasem zacznie tracić swoją formę i odpadać. Do tego trzeba bardzo uważać, żeby nie umieścić ozdoby w bezpośredniej okolicy źródeł ciepła, ponieważ może to być niebezpieczne i negatywnie wpływać na wygląd wianka, który zacznie się suszyć. Sztuczne wersje nie sprawiają takich problemów i są w pełni bezpieczne, więc można je ulokować dosłownie wszędzie. Do tego dekoracja nie będzie generowała zabrudzeń i może być wykorzystywana wielokrotnie.

Szeroki wybór rozmiarów

Zależnie od wybranej przestrzeni i koncepcji, jaką ma się na wykorzystanie tej ozdoby, wielkości dostępnych wianków muszą być rozbieżne. Z myślą o dekoracjach na stoły przydadzą się raczej wersje mniejsze, z kolei na drzwi czy okno będą się nadawać spore, widoczne z daleka wieńce. W naszej ofercie masz do wyboru dużo rozmiarów, już od 30 do nawet 100 cm, zatem z pewnością wybierzesz dla siebie coś odpowiedniego.

W różnym stylu

Posiadamy różnego rodzaju wianki, różniące się detalami, jeżeli chodzi o wykonanie, a przez to mocno odbiegające od siebie wyglądem. Intrygująco i bardzo naturalnie prezentuje się wianek Rocky, a entuzjastom klasyki na pewno spodobają się wersje Nevada i Czesany. Wianek Królewski ma z kolei krótsze, równo ułożone gałązki, które z daleka sprawiają wrażenie, że sama powierzchnia jest wręcz gładka. To wariant, który można kojarzyć z wielu amerykańskich produkcji filmowych. Modele Rocky oraz Nevada są dostępne również w wersjach ośnieżonych. Wianki bożonarodzeniowe mają duże znaczenie symboliczne, ale przede wszystkim cudownie się prezentują. Można je umieścić w różnych miejscach, co sprawdzi się w obszarach prywatnych i publicznych. Dobrym wyborem są sztuczne warianty, które nie sprawiają problemów użytkowych i mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Szereg takich modeli odnajdziesz w ofercie naszego sklepu. Zapraszamy do zapoznania się z nimi na naszej stronie internetowej.