Ekologiczna choinka

Ekologiczna choinka

Ekologiczna choinka to taka, z której będziesz korzystać wiele lat, po czym oddasz ją do recyklingu, żeby wykorzystane w niej materiały znalazły kolejne zastosowanie. Wykonane z odpowiedniego surowca drzewka syntetyczne, naprawdę mogą być zatem odpowiedzialnym wyborem w kontekście środowiskowym. Polecamy skorzystanie w związku z tym z oferty sklepu Wiecznie Żywe Choinki. Znajdziesz u nas różnorodne modele choinek o odmiennych wymiarach czy samych walorach estetycznych.

Spis treści
Jakie rozwiązanie będzie ekologiczne?
Obciążenie dla środowiska
Dobre wybory
Wybierz sztuczne drzewko z naszej oferty
Kwestia ekologii w przypadku takich produktów
Wiele atutów takiego rozwiązania
Asortyment

Czy choinka lub ozdoba choinkowa może być w ogóle ekologiczna?

Choinka czy ozdoba choinkowa może być postrzegana jako ekologiczna, jeżeli została opracowana w sposób, który ma szkodzić środowisku w jak najmniejszym stopniu. Produkcja modeli syntetycznych drzewek, ale i hodowle naturalne, wiążą się z generowaniem pewnych zanieczyszczeń. Istotne jest jednak to, żeby spojrzeć na to w szerszej perspektywie. Jeżeli nie planujesz wymiany dekoracji świątecznych każdego roku i pozbywania się tym samym poprzednich co kilkanaście miesięcy, to nie musisz się obawiać tego, że zaszkodzisz planecie. Pamiętaj przy tym o wybieraniu propozycji od producentów dbających o ekosystem.

Koszty środowiskowe

Do emisji gazów i dwutlenku węgla dochodzi zarówno podczas produkcji sztucznych choinek, jak i hodowania tych żywych. Obecnie rzadko spotykane są już na szczęście praktyki w ramach których takie drzewka wycina się z nieprzeznaczonych do tego terenów, a więc mówiąc wprost z lasów. Te sprzedawane w miastach i miasteczkach pochodzą z dedykowanych plantacji. Z pozoru wydawać by się mogło, że są one zatem w pełni ekologiczne, gdyż to w końcu naturalnie rosnące rośliny. Pamiętaj jednak, że do pielęgnacji, ich ścinania i późniejszego transportu wykorzystuje się już środki oraz urządzenia, które generują pewne zanieczyszczenia, tak jak dzieje się to u producentów ich odpowiedników z różnych materiałów. Drzewka i ozdoby świąteczne są jednak wspaniałą i miłą tradycją bożonarodzeniową, więc nie należy z nich rezygnować. W odpowiedzialnych firmach emisja szkodliwych związków jest ograniczana do minimum i długofalowo nie jest to przesadnym obciążeniem dla atmosfery.

Odpowiednie wybory

Kluczem jest wybieranie produktów od sprawdzonych i odpowiedzialnych sprzedawców. W przypadku żywych drzewek koniecznie należy wybierać te z plantacji, w których utrzymane są standardy ekologiczne. Z kolei producenci sztucznych choinek oraz ozdób, mogą wykazywać się nie mniejszą odpowiedzialnością. Wybieraj zatem firmy, które z myślą o środowisku, przygotowują wyroby z materiałów odpowiednich do recyklingu, tak jak jest to w przypadku produktów sprzedawanych w naszym sklepie, a więc od marki Adal. Jeżeli zależy Ci na ekologii, to pamiętaj też po prostu o racjonalnym podejściu do zakupów. Kupienie raz na kilka lat drzewka i ozdób nie będzie dużym obciążeniem dla planety, ale wymienianie wszystkich dekoracji co sezon, a w najgorszym przypadku kupowanie ich na dodatek od sprzedawców nie stosujących się do odpowiednich zasad czy nie stosujących dobrych materiałów, nie będzie już miało nic wspólnego z dbaniem o przyrodę.

Choinki ekologiczne małe

Ekologiczna choinka sztuczna w sklepie Wiecznie Żywe Choinki

Wiecznie Żywe Choinki kupisz ekologiczną choinkę sztuczną. Będzie ona wykonana z materiału, który można potem przerobić na kolejne wyroby. Co ważne takie drzewka są efektowne i trwałe, więc możesz z nich korzystać przez wiele sezonów. Tym samym obciążenia środowiskowe niejako rozkładają się na dłuższy okres czasu i w tej perspektywie taka choinka może mieć bardziej ekologiczny charakter niż szereg naturalnych drzewek, które kupiłbyś w tym czasie. Takie produkty mają przy tym dużo innych atutów, rozpatrywanych w kwestii oszczędności pieniędzy czy łatwości jeżeli chodzi o samą pielęgnację. Zachęcamy zatem do skorzystania z naszej oferty.

Sztuczne drzewka a ekologia

Samo stwierdzenie, że mowa o sztucznych choinkach, często sprawia, iż niektórzy myślą z góry o tym, że skoro są one syntetyczne, to nie mogą mieć ekologicznego charakteru. Jest to jednak dość mylne spojrzenie. Choć ich produkcja generuje więcej zanieczyszczeń od hodowli naturalnego odpowiednika, to te koszty środowiskowe wyrównują się już w perspektywie trzech lat, a w dalszym wymiarze przemawiają właśnie na poczet modeli sztucznych. Te dobrej jakości świetnie się prezentują i nie tracą szybko na wartości, więc można z nich korzystać naprawdę przez długi okres czasu. Dodatkowo możesz teraz kupić warianty przygotowane z materiałów, które po procesie recyklingu mogą być przerobione na inne wyroby i tym samym dawne choinki otrzymują niejako nowe życie. Praktyka pokazuje zatem, że to właśnie sztuczne choinki są przyjazne środowisku. Już po paru sezonach oznaczają mniej zanieczyszczeń dla środowiska niż przygotowywane w tym czasie naturalne drzewka, a po zakończeniu ich użytkowania, nie będą zaśmiecały planety, lecz zostaną po prostu przerobione na coś innego.

Rozsądny wybór z wielu powodów

Aspekt związany z długim użytkowaniem takich dekoracji, jest opłacalny nie tylko ekologicznie, ale i finansowo. Jednorazowo może to być droższy zakup niż żywej choinki, lecz te naturalne kupujesz co rok, więc na przestrzeni tych kilku sezonów, zapłacisz za nie w praktyce znacznie więcej. Zwolennicy modeli sztucznych doceniają też fakt, iż takie wersje nie wymagają podlewania czy jakichkolwiek innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie nie usychają i nie gubią igieł, co jest bardzo uciążliwe w kontekście żywych odpowiedników. Do tego mogą być ustawione w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, a samo igliwie syntetyczne jest dość miękkie i tym samym bezpieczniejsze z perspektywy zwierząt czy dzieci. Przy tych zaletach nie trzeba się jednocześnie obawiać o kwestie estetyczne. Kiedyś takie wyroby nie kojarzyły się najlepiej i znacząco odbiegały wyglądem od naturalnych roślin, lecz współcześnie te różnice znacząco się zatarły. Sztuczne wersje od dobrych firm do złudzenia przypominają obecnie prawdziwe choinki i nawet z niewielkiej odległości często trudno poznać, iż nie są to żywe drzewka.

Drzewka świąteczne i inne ozdoby w naszej ofercie

W naszym sklepie znajdziesz produkty marki Adal, a więc znanej na rynku od wielu lat. To wyroby wysokiej jakości, przygotowywane z polietylenu, który jest w 100% recyklingowy, więc po zakończeniu użytkowania dekoracji, możesz ją przeznaczyć do dalszego obrotu, nie zaśmiecając środowiska. Polecamy oczywiście szeroki wybór choinek, od małych modeli, do takich do 240 cm, świetnie sprawdzających się w przestrzeniach domowych i biurowych. Są to różnorodne warianty, które odbiegają od siebie ogólną stylistyką, szerokością czy układem lub samą liczbą gałązek. Z pewnością znajdziesz zatem coś dla siebie. W kontekście większych drzew, stosowanych choćby w przestrzeniach publicznych, proponujemy choinki Gigant, które są natomiast robione na zamówienie, więc z myślą o ich zakupie, zachęcamy do kontaktu. Poza samymi drzewkami możesz u nas kupić i inne świąteczne ozdoby, w tym girlandy, wianki czy wyjątkowe gwiazdy królewskie, kule jeżyki i stroiki wiszące. Sztuczna choinka ma zgoła bardziej ekologiczny charakter, niż może się to z pozoru wydawać. Już po paru latach wyrównuje się poziom zanieczyszczeń generowanych przy produkcji, względem hodowli naturalnych odpowiedników. Do tego wykorzystuje się je przez wiele sezonów, a potem można je przekazać do dalszego przeznaczenia, jeżeli są wykonane z materiału dobrego do recyklingu, a tak jest w przypadku dostępnych u nas produktów Adal. Zachęcamy zatem do wybrania drzewek i ozdób świątecznych z naszej oferty!