Czy sztuczna choinka jest ekologiczna?

Czy sztuczna choinka jest ekologiczna?

Czy sztuczna choinka jest ekologiczna? Takie pytanie ciągle powraca i dominuje w dyskusji w kontekście tego, czy lepiej wybrać sztuczne, czy jednak żywe drzewko świąteczne. Mając na myśli słabej jakości, plastikowe produkty, które można było znaleźć przed laty w marketach, rzeczywiście trudno postrzegać je jako korzystne dla środowiska. W przypadku obecnego asortymentu od dobrych producentów, sprawa wygląda jednak nieco inaczej. W naszym sklepie znajdziesz sztuczne choinki sprawdzonej marki Adal.

Spis treści:
Czy sztuczne drzewko to dobry wybór? Jak to rozstrzygnąć?
Porównanie do żywych odpowiedników
Okres użytkowania
Sprawdzone materiały
Nasza oferta
Inne zalety

Jak rozstrzygnąć, czy sztuczna choinka jest ekologiczna?

Czy sztuczna choinka jest ekologiczna? Patrząc na ilość dyskusji na ten temat można uznać, że nie jest to kwestia jednoznaczna i łatwa w ocenie. Warto przyjrzeć się zatem aspektom użytkowym takich modeli w zestawieniu z naturalnymi odpowiednikami. Dobrze jest przy tym pamiętać, że takie porównania mają sens, gdy porusza się kwestię wyboru dobrych jakościowo wersji sztucznych.

Porównanie do żywego drzewka

Kwestią całkowicie oczywistą jest to, że produkcja drzewka sztucznego wygeneruje więcej zanieczyszczeń niż wyhodowanie jednej żywej choinki. Pozostawiony ślad węglowy będzie w tym przypadku większy, ale trzeba brać pod uwagę, że naturalne warianty też stanowią pewne obciążenie dla środowiska. Po ścięciu uwalniają zmagazynowany w sobie dwutlenek węgla, a do tego dochodzi aspekt środków chemicznych, które mogą być wykorzystywane na etapie hodowania choinki oraz zanieczyszczenia związane z samym transportowaniem wyciętych drzewek. Są one bowiem często przewożone w dość odległe miejsca. Sporo zależy tym samym od warunków panujących na samej plantacji. Co ciekawe, wpływ na ślad węglowy pozostawiony przez żywą choinkę mają do tego sami użytkownicy, decydując o tym co zrobić z nią po sezonie świątecznym. Jak podaje światowa organizacja do spraw klimatu Carbon Trust, drzewko pozostawione po prostu na śmietniku może uwolnić jeszcze więcej dwutlenku węgla. Paradoksalnie mniej obciążające okazuje się jej spalenie - najlepiej poszukać jednak punktów specjalizujących się w utylizacji takich drzewek. W bezpośrednim porównaniu drzewko sztuczne generuje więcej zanieczyszczeń od żywego, ale nie warto wydawać na tej podstawie jednoznacznego wyroku, ponieważ w tym przypadku trzeba uwzględnić jeszcze dodatkowy czynnik, czyli okres użytkowania dekoracji.

Okres użytkowania

Jak ocenić wartość ekologiczną sztucznej choinki, gdy weźmie się pod uwagę jej wieloletnie użytkowanie? Co oczywiste, zanieczyszczenia wygenerowane w produkcji rozkładają się zatem na cały ten okres. W tym samym czasie co roku trzeba by było kupować nowe żywe drzewko. Patrząc w takiej perspektywie, okazuje się, że nawet już po upływie kilku lat, realny poziom obciążenia środowiska zaczyna się wyrównywać, a z czasem szala przechyla się nawet na korzyść sztucznych modeli. Jeżeli kupuje się zatem choinkę sztuczną z myślą o korzystaniu z niej w długoterminowo - rzeczywiście okazuje się to wybór odpowiedzialny ekologicznie. Obecnie jest o to coraz łatwiej, ponieważ choinki syntetyczne od dobrego producenta są ładne i wytrzymałe, więc spokojnie można się nimi cieszyć nawet kilkanaście lat.

Choinki ekologiczne Premium PE

Czy sztuczne choinki w naszej ofercie są ekologiczne?

Jeśli się zastanawiasz nad tym, czy sztuczne choinki w naszej ofercie są ekologiczne, chętnie przedstawimy Ci co najmniej kilka modeli, które spełnią Twoje oczekiwania pod tym kątem. Potwierdzeniem ich wysokiej jakości jest prestiżowy certyfikat TÜV Rheinland. Stanowi on gwarancję, że dostępne u nas choinki spełniają wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Wykorzystanie coraz bardziej zaawansowanych technologii i materiałów pozwoliło nie tylko poprawić wygląd drzewek sztucznych, ale i wprowadzić na rynek takie, które są tym bardziej ekologiczne. Mowa tu o choinkach PE, czyli wykonanych z polietylenu. W odróżnieniu od gorszej jakości plastiku, surowiec ten nadaje się do recyklingu. Oznacza to, że wybierając takie drzewko, po zakończeniu użytkowania gałązki z PE można przekazać do dalszego przetworzenia. Dzięki temu nie będą one zalegać na składowiskach śmieci, a zamiast tego powrócą do środowiska w nowej, praktycznej formie. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że choinka sztuczna może być ekologiczna, a już w szczególności, gdy sięgniesz po taką z PE.

Mniejsze choinki

Niektóre przestrzenie wymagają praktycznych rozwiązań, a w takiej sytuacji dobrym wyjściem okazują się małe choinki sztuczne do 80 cm. Można po nie sięgnąć nawet w kameralnych mieszkaniach, bez problemu ustawiając je na parapetach czy meblach. W tej kategorii mamy do zaproponowania różne modele, od klasycznej choinki Mini czy Lena, po nowoczesne drzewko Penny MIX PE lub ozdobne modele ośnieżone.

Średnie

W przypadku większości wnętrz najpopularniejszym wyborem są choinki w rozmiarach do 240 cm. Pod tym względem przygotowaliśmy rozbudowaną ofertę, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Proponujemy dobrej jakości, różnorodne choinki sztuczne PVC do 240 cm czy choinki żyłkowe do 240 cm. Zwolennicy ekologii mogą zwrócić szczególną uwagę na kategorię choinek sztucznych Premium PE do 240 cm, czyli takich w których wykorzystano polietylen nadający się do recyklingu. W obrębie drzewek w takich rozmiarach znajdziesz poza tym dekoracyjne choinki na pniu do 240 cm czy choinki ośnieżone do 240 cm.

Duże i ogromne

W kontekście przestrzeni dających większe możliwości, godne polecenia będą duże choinki sztuczne od 270 cm do 500 cm. Są to drzewka naprawdę pokaźnych rozmiarów, a w kategorii tej uwzględniliśmy szeroki wachlarz modeli różniących się detalami wykonania i estetyką. Znajdziesz tam zarówno klasyczne choinki sztuczne z PVC, jak i te MIX PE, czyli przygotowane również z udziałem polietylenu, który wypada szczególnie korzystnie dla środowiska. Wreszcie mamy w ofercie choinki gigant, czyli takie o ogromnych rozmiarach, sięgających od kilku do kilkunastu metrów wysokości. Produkty z tej kategorii są realizowane na zamówienie, zatem w celu ich zakupu, zapraszamy do kontaktu.

Co jeszcze przemawia za wyborem sztucznego drzewka?

Pozostawiając aspekty czysto ekologiczne, warto zwrócić uwagę na inne atuty choinek sztucznych. Przede wszystkim są one zdecydowanie mniej obciążające dla użytkowników. Nie trzeba ich podlewać czy przejmować się opadającym igliwiem. Ich rozstawienie będzie bardzo proste, a takie modele kupisz od razu z dopasowanymi stojakami. Po okresie świątecznym choinkę można złożyć, żeby zajmowała mniej miejsca. Nie sprawi zatem problemów w kontekście przechowywania pomiędzy sezonami. Do tego dochodzi sprawa finansów. Kupując takie drzewko z myślą o użytkowaniu go przez przynajmniej kilka lat, masz w zasadzie pewność, że wydasz na nie sporo mniej niż na kupione w tym czasie żywe odpowiedniki, które z każdym rokiem robią się do tego coraz droższe. Długofalowo taki zakup może być zatem korzystny także dla zawartości portfela. Czy sztuczna choinka jest ekologiczna? Okazuje się, że dobrej jakości model zdecydowanie tak i może być nawet mniej obciążający dla środowiska w porównaniu do zakupu kilku żywych drzewek. Na szczególne uznanie zasługują pod tym względem drzewka z PE. Zachęcamy do zakupu takich choinek w naszym sklepie.